فرشی که بافته شده آن با فرش دستبافت هیچ تفاوتی ندارد فرش پلی استر کاشان نوعی فرش ماشینی می باشد که گاهی از آن ها به عنوان فرش ابریشم یاد می شود اما الیاف این نوع فرش ها در واقع مصنوعی و از پلی استر ساخته شده است.

امروزه ایالات متحده همچنان پیشروترین ارائه دهنده فرش در سراسر جهان است. بسیاری از تولیدکنندگان عمده فرش هنوز در شمال غربی گرجستان قرار دارند، اما فرش را می توان در سرتاسر جهان و در هر آب و هوایی پیدا کرد.

گرما و راحتی که به همراه دارد، همراه با نوآوری های اخیر که از الیاف فرش در برابر محو شدن، سایش و لکه (و گاهی اوقات حتی آب) محافظت می کند، به محبوبیت مداوم آن کمک می کند.

این عوامل، و همچنین این واقعیت که فرش اغلب ارزان تر از چوب سخت است، فرش را به عنوان یک انتخاب کفپوش جامد کرده است که احتمالا هرگز از بین نمی رود.

به علاوه، فرش تنوع نامحدودی در بافت، رنگ و طرح ارائه می دهد. الیاف بادوام مانند نایلون که مقاوم در برابر لکه است و برای مناطق پر تردد عالی است، فرش را به رقیبی شایسته در مقایسه با سایر گزینه های کفپوش تبدیل می کند.

فرش

غرق در تاریخ فرهنگی غنی و آرامش بخش زیر پا، جای تعجب نیست که فرش محبوبیت و ماندگاری خود را برای سال های آینده حفظ کند.

طبق کاوش‌های انجام شده، قدیمی‌ترین فرش دستباف شرقی مربوط به منطقه ایران امروزی است و تقریباً می‌باشد. 2500 سال قدمت دارد.

تراکم گره فرش بیش از 300000 گره در هر متر مربع بود و از این رو از تراکم گره بیشتر فرش های دستباف مدرن بالاتر بود. گفته می شود که فرش های دستباف از قبایل عشایری سرچشمه می گیرند که بیش از 500 سال قبل از میلاد مسیح، پشم را به اولین پارچه های تخت بافته می کردند.

امروزه این پارچه های تخت بافته شده به قالیچه گلیم معروف هستند که بار دیگر از محبوبیت بالایی برخوردار شده اند. در آن زمان احتمالاً به عنوان تزئین و به عنوان پتو استفاده می شد.

به طور قابل توجهی بعدها، حاکمان امپراتوری ایران و هند به طور خاص گره زدن فرش را در کاخ های خود ترویج کردند و از فرش های پیچیده به عنوان نماد رفاه و ثروت در اواخر قرون وسطی استفاده کردند.

به عنوان مثال، فرش‌های بزرگ و به‌ویژه ظریف به‌طور هم‌زمان در طی سال‌ها ساخته می‌شدند، که امروزه به چنین قطعات کمیاب ارزشی غیرقابل ارزیابی می‌دهد. برخی از آثار هنری منحصربه‌فرد مربوط به قرن‌های 15 و 16 هنوز در موزه‌ها قابل تحسین هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *