مفاهیم بازی و اسباب بازی نقش بسیار مهمی در زندگی کودکان دارند. به رشد مهارت های شناختی، حرکتی، روانی اجتماعی، عاطفی و زبانی کمک می کند.

هر کدام از اسباب بازیها نظیر چرخ سفالگری اسباب بازی، عروسک ها و یا دیگر لوازم نقش کلیدی در تربیت کودکانی با اعتماد به نفس، خلاق و شاد دارد. بنابراین باید به مفاهیم بازی و اسباب بازی توجه کرد که برای کودک به عنوان فردی سالم در هر مرحله از رشد خود بسیار مهم است.

از سوی دیگر، فراهم کردن زمین های بازی که کودکان بتوانند در آن راحت و ایمن بازی کنند، در کاهش خطر حوادث مربوط به اسباب بازی ها ضروری است.

همه مؤلفه‌های مراقبت‌های بهداشتی، به‌ویژه پزشکان اطفال و پزشکان خانواده، باید نقش فعالی در تضمین سلامت و ایمن بودن این فرآیندهای بازی، که زیباترین بخش‌های دوران کودکی هستند، ایفا کنند.

بازی یک عمل شامل سرگرمی و یادگیری است که کودک با میل و رغبت در آن شرکت می کند، در حالی که اسباب بازی ها ابزارهایی هستند که در حین انجام این اعمال استفاده می کنند.

بازی نقش بسیار مهمی در زندگی کودکان دارد. به رشد مهارت های شناختی، حرکتی و روانی اجتماعی، عاطفی و زبانی کمک می کند.

همچنین نقش کلیدی در تربیت کودکانی با اعتماد به نفس، خلاق و شاد دارد. حرفه کودک بازی ای است که انجام می دهد. نیاز بزرگسالان به همکاران خود، کودکان نیز به همبازی های خود احساس می کنند.

مهارت هایی که در حین بازی آموخته می شود، برای آن کودک در طول زندگی کارکرد مهمی خواهد داشت.

در حین بازی، آنها یاد می گیرند که با مشکلات، احترام متقابل و به اشتراک گذاری زود هنگام برخورد کنند. بازی که کارکردهای بسیار زیادی دارد، به نوعی حق کودکان است و باید از آن حمایت کرد.

بازی بودن یا نبودن بازی با لذت و شادی مشخص می شود که کودک از بازی دریافت می کند. با توجه به لذت به دست آمده از بازی، اسکارد و باندی استدلال کردند که بازی دارای چهار ویژگی اساسی است.

انتخاب اسباب‌بازی‌هایی که در حین انجام بازی‌ها به عنوان پلی بین رویا و واقعیت عمل می‌کنند نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اسباب بازی باید با سن کودک و حداقل الزامات ایمنی مطابقت داشته باشد. پزشکان و دستیاران متخصصان مراقبت های بهداشتی در کلینیک های پیگیری سلامت کودک باید اطلاعات کافی و قوی در مورد بازی ها و اسباب بازی ها داشته باشند.

باید کودک را در اعمال حق خود برای بازی تشویق و راهنمایی کند. در این بررسی بر آن شدیم تا با این دیدگاه مفهوم بازی و اسباب بازی را که نقش تعیین کننده ای در تربیت افراد سالم و شاد دارند، مرور کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *